منوی اصلی
شعرانه
===♢{ آرشیو اشعار منتخب ایرانی }♢===


جلیل صفربیگی ( متولد سوم بهمن سال ۱۳۵۳ در ایلام ، روستای چالسرا ) شاعر معاصر اهل ایران است . او دانش‌آموخته و دارای مدرک کارشناسی ریاضی می‌باشد و هم‌اکنون معلم بوده ، به تدریس ریاضی اشتغال دارد .
وی درباره‌ی اشعار و زندگی‌ خود می‌گوید : "من هم مثل بسیاری دیگر از شاعران این کشور در حال تجربه کردن هستم . آثاری دارم که سرشار از ضعف و ایرادند . اهل تعارف نیستم و توانایی‌ها و ناتوانایی‌هایم را تا حدود زیادی می‌دانم . از نقد و نظر دوستان هم استقبال می‌کنم . استاد نیستم و خودم دنبال استاد خوب می‌گردم . دهاتی‌ام و علاوه بر معلمی ، شغل شریف کشاورزی را هم دوست دارم ."

اشعار او غالباً در قالب‌های رباعی و شعر سپید است . خلاقیت و كشف‌های ناب و زیبا در شعرهای عاشقانه و اجتماعی صفربیگی فراوان است و رباعی‌های مذهبی ایشان بسیار دلنشین می‌باشد . رباعی‌های صفربیگی در قالب رباعی با رباعی‌های شاعران قدیم متفاوت است ، به طور مثال در کتاب "كم‌كم كلمه می‌شوم" ؛ در این مجموعه به رباعی‌هایی برمی‌خوریم كه دیگر تعریف رباعی و خصوصیاتی كه در كتب قدیم برای آن برشمرده‌اند ، در مورد آن‌ها صدق نمی‌كند . مانند رباعی‌هایی كه در هیچكدام از مصراع‌هایش ، قافیه رعایت نشده است و تنها وزن رباعی دارد یا رباعی‌هایی كه سه مصراع كاملاً و عیناً شبیه هم دارد و تنها مصراع سوم ، متفاوت است . همچنین برای اولین بار در قالب رباعی ، به كلمات عجیب و دور از ذهنی برمی‌خورید !


از صفربیگی تاکنون بیش از ۳۰ عنوان کتاب شعر ، ترجمه ، گردآوری و تحقیق منتشر شده است . برخی از‌ آثار وی عبارتند از : چرا پرنده نباشم ؟ ، شکلکی برای مرگ ، وَ ، هیچ ، کم‌کم کلمه می‌شوم ، سونات بلوط ، گاوصندوق بر پشت مورچه‌ی کارگر ، نت‌های تنهایی ، او نویسی ، شین ، هزج ، کش دادن مرگ ، هشت چارانه و واران .


--{ ***** }--


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic